Избягвайте тези единадесет заблуди и ще спестите време, енергия и много нерви. Ще получите отлични резултати в стремежа си към по – добра физика.
Не яжте мазнини и няма да имате мазнини
Ако консумирате повече калории, отколкото изгаряте, ще стимулирате отлагането на подкожни мазнини дори ако приемът на мазнини чрез храната е нисък. Излишните въглехидрати могат и се превръщат в мазнини – когато нивата на чернодробния и мускулния гликоген са наситени, така и протеинът, който не се използва за синтез на тъканите. Така че за нещастие може да натрупате подкожни мазнини по повече от един начин. За да засилите топенето на мазнините, спазвайте хранителен режим, при който получавате не повече от 15% – 20% от дневната дажба калории от мазнини и консумирайте по – малко калории, отколкото изгаряте.
Всички мазнини са лоши
Тялото ви се нуждае от определени типове мазнини като есенциалните мастни киселини (ЕМК), основно срещани в растителните масла. Те са изграждащ материал за хормоните и са съществени за поддържането на нормален мастен метаболизъм – да, точно така, за да горите мазнини, ви трябват мазнини. Маслото от ленено семе и мастните киселини тип омега – 3 (срещани в много видове риба) са важни типове мазнини, тъй като подобряват глюкозната търпимост и поддържат имунните функции чрез икономисването на глутамин. Хранителен режим са твърде малко мазнини може да ви лиши от тези жизненоважни съставки.
Въглехидратите изграждат мускулите
Само протеинът става част от новата мускулна тъкан. Въглехидратите доставят горивото за повечето различни системи на тялото и са съществен, ако ще тренирате с достатъчна за мускулен растеж интензивност. Основно правило е да консумирате грубо 4гр. – 6гр. въглехидрати на всеки килограм чисто телесно тегло дневно. Това трябва да е достатъчно, за да възстанови мускулния гликоген, изчерпан по време на тренировка, и да поддържа на базовото й ниво нужната ви енергия.
Не трябва да ядете много протеин, ако искате да сте в „тонус“
Първо няма такова нещо като тонус. Мускулните клетки растат(хипертрофират) или се смаляват(катаболизират) и подкожната мазнина също расте и намалява – това е единственото нещо, което можете да направите. За да създадете минимална среда за натрупване дори на малко мускули, приемайте дневно около 2гр. протеин на 1кг. Чисто телесно тегло. Когато приемът на протеин е твърде нисък – тялото „изяжда“ собствените си тъкани, за да получи аминокиселини, необходими за различните биологични нужди. Това води до високо съотношение мазнини – мускули – т.е. точно това, което не искате.
3 хранения дневно предоставят необходимите съставки за изграждане на мускулите
Нищо подобно. Да получите всички необходими микросъставки на 3 пъти е много трудно и изисква тези 3 хранения дневно да са в големи количества. Това поставя два проблема – големите порции са по – трудни за абсорбиране и могат да стимулират отлагането на мазнини. По – правилният избор е 5 – 6 малко по обем хранения дневно.
Диетите по прищявка не са полезни
Тези диети обикновено причиняват загуба и на мускули и на мазнини – като загубата на мускулна тъкан по – нататък причинява трудности при намаляването на подкожна мазнина. Това намаляване от своя страна изисква силна хранителна програма, съчетана със силова тренировка, за да се увеличи метаболизмът, и умерена аеробна работа срещу подкожната мазнина.
Можете да приемате много храна в един ден за сметка на следващия
Консумирането на твърде много калории в един ден ще стимулира отлагането на подкожна мазнина. Да се опитате да компенсирате „лошия ден“ чрез значително намаляване на калоричния прием на следващия ден е винаги грешка. Ниско калоричния прием дори за един ден може да забави метаболизма ви и от там да увеличи отлагането на мазнини.
Прескачайки закуската можете да контролирате апетита си
Пропускането на закуската често води до гуляене през нощта – точно тогава когато не трябва да приемате големи количества калории. Закуската е най – важното хранене. То трябва да ви снабдява с въглехидрати за попълване на мускулно – гликогенните нива, да доставя гориво за мозъка и протеин, подкрепящ мускулното възстановяване.
Червеното месо е богато на мазнини
Не всеки вид червено месо ги съдържа. Месо от бут или филе е добър избор. Опитайте да препечете на скара или на грил чисто червено месо с подправки и лимонов сок, вместо да използвате подправки или сосове, които биха могли да съдържат повече масла и мазнини от самото месо.
Ако искате да свалите подкожната мазнина, трябва да избягвате нишестените въглехидрати
Това ви оставя само с плодовете, зеленчуците и млечните продукти като единствен източник на въглехидрати – подход, който ще направи много трудно консумирането на достатъчно количество калории. Това може да доведе до ниски нива на метаболизма и на захарта в кръвта, а от там и на разпадане на мускулна тъкан.
Плодовите сокове са добър заместител на спортните специализирани напитки
Плодовите сокове са изключително концентриран източник на калории. Една висока чаша гроздов или ябълков сок съдържа приблизителни 200 калории – колкото две големи ябълки или един среден картоф. Сокът заема малко място в стомаха ви и е лесен за усвояване, докато плодът или картофът заемат по – голямо, отнемат повече време за храносмилане и създават усещане за ситост. Бързото усвояване води до повишаване на захарта в кръвта, а това може да доведе до увеличаване на отлагането на подкожна мазнина, а също и да засили апетита ви – когато нивото на захарта ви спадне бързо.