Кога се налага рециклиране на въздушни възглавници

Подобно на всяка автомобилна част и амортисьорите имат определена дълготрайност, подвластни на използването на автомобила или превозното средство. При днешните нови модели автомобили стандартните амортисьори са заменени от така нареченото въздушно окачване. Може да се каже, че от тяхното добро състояние зависи до голяма степен, не само доброто возене на една кола, но и сигурността, която тя предоставя на своите пътници и водачи.
Проблемите в състоянито на амортисьорите и въздушните възглавници трябва да бъдат тревожен знак за всеки шофьор, че нещо необратимо е на път да се случи с неговия автомобил. Ето защо, своевременната диагностика и сервизно обслужване на частите от окачването е от изключително важно значение за сигурността и комфорта, при пътуването с возилото.
Един от достатъчно честите проблеми, свързани с употребата на един автомобил, е така характерното „изпускане“ на амортисьорите, които допринасят за мекото возене на всяко МПС. Според специалистите по ремонт на въздушно окачване и станалата напоследък много популярна услуга рециклиране на въздушни възглавници в този случай е необходимо рециклирането на тези части от окачването, без значение от тяхната конкретна възраст или време на предишен ремонт.

На всеки шофьор е достатъчно добре известно, че именно амортисьорите „поемат“ по-голямата част от вибрациите и натоварването на трудните пътни условия, които са още по-очевидни в нашата страна и по нашите пътища. Автомобилните въздушни възглавници са подложени на изключително натоварване и най-неблагоприятни условия на експлоатация. Не е необходимо да се изчаква да изтече „живота“ на пневматиката в окачването, за да се премине към подобряване или ремонт на тяхното функционално състояние. Според повечето автомобилни специалисти и опитни шофьори, техният ресурс трае обикновено между 70 – 80 000 км. пробег, след което ефективността и надежността им значително намалява. По-продължителната употреба от този лимит на въздушните възглавници, мръсотията и корозията, причинена от солта и водата по пътя, лошото състояние на пътищата и други фактори оказват влияние върху функцията на този елемент от окачването.

Ако говорим за най-съвремения варинт а именно въздушното окачване, обикновено след близо 100 000 километров пробег въздушните възглавници са за смяна, като пътуването по родните пътища може да скъси експлоатационния живот на тези части от окачването, без значение от конкретната възраст на превозното средство.
Пневматичното окачване е изключително важен компонент и за безопасността на вашия автомобил. Ако то се износи, тогава може по-лесно да загубите контакт с пътя, особено при по-рязък завой или пътна неравност. Спирачният път на автомобил с амортисьори, които функционират с 50% намалена ефективност, се увеличава с до 3-4 метра при скорост от 80 км/ч. При износени и некачествени компоненти на въздушните възглавници и компоненти от окачването, електронните системи, като ABS и ESP, също стават неефективни.

Според специалистите по ремонт на въздушни възглавници ето някои от проблемите с частите на окачването, които би трябвало да ви дадат достатъчно ясна индикация, че колата ви задължително трябва бъде диагностицирана и ремонтирана от оторизиран сервиз, където се предлага качествено рециклиране на въздушни възглавници:
– буталният прът има свободен ход при свиване и разтягане,
– наличие е ниско ниво на течността в някой или всичките амортисьори,
– недостатъчна сила при разпъване на пружинната част,
– недостатъчна сила при свиване на някой или всичките амортисьори,
– теч на масло, наблюдаван в областта около и в самото въздушно окачване,
– при прекалено накланяне на колата напред или встрани при влизане на автомобила в завой,
– нарушаване на целостта на амортисьора,
– влошено или трудно управление на волана.

Това са нашите съвети за безопасно и комфортно шофиране на автомобили с въздушни възглавници. Вслушвайте се във своето превозно средство и то ще ви служи дълго и безаварийно. Така ще може да предугадите всички наближаващи проблеми във въздушното окачване или друга автомобилна система.

About The Author