People of Sofia в подкрепа на малкия бизнес.
Божидар, който заедно с Боян измислиха как да не ви крадат колелото:
Казвам се Божидар. Като много мои връстници, заминах да уча в чужбина след 12-ти клас. Записах бизнес мениджмънт, втората година се профилирах в бизнес и предприемачество. За $120 успях да си купя чисто ново колело, за да се придвижвам по-бързо в града. След ровене из Интернет се оказа, че един среден клас катинар за велосипед струва около $40-$50 и не предоставя кой знае каква защита. Най-скъпите катинари отнемат 90 секунди, за да бъдат разбити и колелото ви откраднато. Дори има клип в YouTube как се случва това. Отчайващо!
Тогава се зароди идеята за Streebl.
След обстойно проучване се оказа, че проблемът с кражбите на велосипеди съществува във всички големи градове и няма нещо, което успешно да се бори с тях.
Завършвайки университет през 2017 се прибрах в България и няколко месеца по-късно мой приятел ме запозна с Боян – студент по машинно инженерство в Германия и бивш състезател по колоездене. Започнахме да работим заедно и за огромен наш късмет се напаснахме веднага. Няколко месеца правихме прототипи, Боян чертаеше модели на стойките, после ги заварявахме в гаража, виждахме какво трябва да се оправи и така стигнахме до финалната версия на първия ни продукт.
Резултатът от година работа е полуавтоматичната стойка Streebl, захранвана със соларен панел. С помощта на карта и мобилно приложение се заключат едновременно предната и задната капла на колелото и неговата рамка.
Изобретението спечели голямата награда – 20 хил. лв., в конкурсната програма за социални предприемачи с фокус върху „зелени“ и устойчиви инициативи“ – БАКБ Предизвикателство, финансирана от Българо-американска кредитна банка.
Патентовахме го и няколко месеца по-късно спечелихме 20 хиляди лева от БАКБ, които ни помогнаха да произведем първите станции. Хората от двете бизнес сгради, където ги инсталирахме, ги ползват и до днес.
Тази година патентовахме и последната версия на нашата стойка и отворихме малко собствено производство край София. Станциите ни се захранват изцяло от слънчевите лъчи посредством соларен панел, а стойките заключват двете капли и рамката на велосипеда. За разлика от първите стойки, настоящите модели се отключват и заключват с мобилно приложение.
През февруари инсталирахме станция пред Министерството на околната среда и водите, за да може служителите му да заключват своите велосипеди. Радват се на голям интерес и се ползват ежедневно.
За съжаление, пандемията ни засегна много, тъй като най-големите ни потенциални клиенти са бизнес паркове, както и по-големи компании. Кризисната ситуация накара много хора да изкарат велосипедите си, други пък си купиха нови – по софийските улици видно има все повече колоездачи. Основната мисия на нашите сигурни стойки за велосипеди е да стимулират придвижването с велосипед в градовете. Надяваме се до края на годината човек да може да отиде в мола или до супермаркета с колело. Ще се борим затова в скоро време да има и сигурни стойки за велосипеди за обществено ползване.
„Нашата стойка против кражба на велосипеди заключва предната, задната капла и рамката на колелото. В общия случай, когато си заключиш колелото с катинар, може да заключиш рамката или каплата. Като заключиш рамката, ти взимат каплите. Като заключиш каплата, ти взимат рамката.
Стойката на Streebl срещу кражба на колела и байкове защитава всички компоненти. Минават едни шишове през каплите, които са достатъчно дебели, така че не могат да бъдат срязани с клещи за рязане на метал. С флекс би отнело доста време, тъй като са от специални сплави – доста твърд материал, който трудно се реже.
Има и сензори за вибрация. Флексът би предизвикал такава вибрация. Включи ли се тази вибрация, стойката започва да пищи“, обяснява Божидар.
Може да ги намерите тук: https://www.streebl.com и тук: https://www.facebook.com/Streebl/